מדוע לימודי BI הם העתיד

משבר הקורונה הביא רבים "לחשב מסלול מחדש" ולנסות למצוא אפיקי הכנסה גמישים יותר, המתאימים לעולם בו אנשים מבצעים יותר ויותר פעילות באמצעים דיגיטליים, ובכך חושפים מידע אודות עצמם, העדפותיהם וצרכיהם. בעידן של ביג דאטה רק מערכות BI מתקדמות, המצוידות במנועים עוצמתיים יכולות להעניק יתרון משמעותי לארגונים המעוניינים להתבלט מעל לתחרות. מדוע לימודי BI הם העתיד? כדי לענות על שאלה זו יש להבין קודם לכן מהו תפקידו של איש ה-BI ואילו כישורים מבדלים אותו מאיש הייטק טכני? ולאיזה כיוונים טכנולוגיים נושבת הרוח העסקית?

מהו תפקידו של איש ה-BI

איש ה-BI  הוא מיישם המערכת, אדם שלמעשה אמור לתווך בין צרכים עסקיים ליכולות הטכניות המובנות בתוך הפלטפורמה. השכלתו, ברוב המקרים אינה טכנית, אלא מגיעה מעולמות הניהול, ההדרכה, השיווק והמכירות, כאשר את הידע הטכני הוא משלים במסגרת לימודי BI, הכוללים בין היתר, למידה של כלים ויכולות המערכת אותה הוא עתיד ליישם בארגונים, וכן חשיפה לתרחישים עסקיים, שייסעו לו בהמשך למצוא פתרונות יצירתיים לכל פער שעולה מטעם הארגון.

היכן מועסק מיישם ה-BI?

מיישם ה-BI עובד מטעם חברת ה-BI עצמה או משמש כעובד מן המניין בעל הכשרה ייעודית בפלטפורמת ה-BI שהארגון בחר. ארגונים רבים, המעוניינים להבטיח את הרציפות העסקית, מעסיקים מטעמם איש BI, בוגר לימודי BI, האחראי לתחזוקה השוטפת של המערכת, לבניית מודלים עסקיים ולביצוע הדרכות שוטפות.

אילו יכולות נדרשות ממיישם ה-BI?

בראש ובראשונה, יכולת עבודה עצמאית ולמידה מהירה, על אף שבמסגרת לימודי BI הסטודנט נחשף לידע רב, עליו להתאים את הידע הנרגש למציאות הארגונית, מערכות BI הן פלטפורמות המתפתחות בתדירות גבוהה ולכן איש ה-BI נדרש לאמץ טכנולוגיות חדשות ולהוביל את יישומן בארגון. האתגר המרכזי של איש ה-BI הוא לתקשר את אותן יכולות טכניות למנהלים ולמצוא את המאפיין הטכני המתאים ביותר לפער הארגוני. כך למשל, אם ארגון מעוניין למשוך מידע למערכת ה-BI ממקור ספציפי, על איש ה-BI למצוא פתרון לצורך זה. יש לציין, שברוב המקרים אנשי ה-BI אינם עובדים מטעם עצמם אלא מקושרים למקורות ידע ולמנהלי פרויקטים מנוסים ובקיאים, שייעצו וייסייעו בהתמודדות עם האתגרים השוטפים. מעבר לכך על מיישם ה-BI לעבוד בצוות, להדריך ולנסח מסמכים בבהירות ובענייניות.

למי יתאימו לימודים אלו?

לאנשים המגיעים מעולמות הניהול, ההדרכה, היישום וההטמעה וכן לאנשים המגיעים מעולמות טכניים, המעוניינים לרכוש ידע בכלי BI מתקדם ורב עוצמה, המתאים לארגונים בצמיחה.

מדוע העתיד נמצא דווקא בתחום ה-BI?

אקדמאים רבים המעוניינים לבצע הסבה להייטק, מתלבטים בין המסלולים השונים. יש היוצאים ללימודי מערכות ניהול משאבים ארגוניות, יש כאלו היוצאים ללמוד את שפת התכנות, ויש הבוחרים במסלול לימודי BI וזאת מתוך הבנה, שארגונים רבים מבססים יותר ויותר את תהליכי קבלת ההחלטות שלהם על ידע וזאת מתוך הבנה כי רק כלי BI עוצמתי מצליח לעמוד בעומס ובדרישות להציג את המידע במכנה המשותף הרחב ביותר. זו גם הסיבה המרכזית, שהביקוש למערכות BI עולה גם בקרב ארגונים בסדר גודל בינוני, בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה.

ולסיכומו של דבר, שנת 2020 לימדה עסקים רבים, שעליהם להתגמש ולאמץ טכנולוגיות חדשות, שייסעו בהתמודדות עם היקפי המידע הרבים תוך עמידה ביעדים העסקיים ובאתגרים הנובעים מהשוק התחרותי. בניית תוכניות עבודה חדשות, התאמת היעדים למציאות המשתנה, שכלול במיצוי תקציבי תפעול, שליטה טובה יותר בתקציב הכללי ומקסום הזדמנויות מכירה הן רק חלק מהיכולות, שמגלמת בה מערכת BI עוצמתית. אלו שידעו להוביל את התהליך, יזכו לעסוק במקצוע מרתק, המשלב בין ידע ניהולי לטכנולוגיה ויובילו את התחום בעשורים הקרובים.