מהן אבני כליה? וכיצד הן משפיעות על בריחת שתן?

אבנים בכליות משפיעות על 1 מכל 11 אנשים בארה"ב. אבנים בכליות יכולות לכאוב מאוד. אבל מהן? מה גורם להן? ואיך אפשר למנוע אותן? המשיכו לקרוא כדי לגלות.

מהן אבני כליה?

הכליות הן חלק ממערכת דרכי השתן שלנו. תפקידן הוא לשלוט ברמות הנוזלים והכימיקלים בגוף על ידי ניקוי הדם, ואז יצירת שתן מהפסולת ועודפי הנוזלים בגוף. לפעמים השתן בגופנו מכיל רמה גבוהה של מינרלים ומלחים היוצרים משקעים קשים בתוך הכליות שלנו. אלה אבנים בכליות. אבנים בכליות יכולות להיות גדולות מאוד במקרים מסוימים.

 

לאבנים בכליות אין לפעמים תסמינים, והן יכולות להיות בתוך הכליות ללא בעיה. לחלופין, הן עשויות לעבור מדרכי השתן לשלפוחית ​​השתן, שם הן יוצאות מהגוף דרך השתן. מעבר אבן כליה יכול לפעמים לקחת מספר שבועות ועשוי להיות די כואב. אם האבן גדולה מדי, היא עלולה להיתקע בדרכי השתן, וליצור עוד יותר בעיות.

סוגי אבנים בכליות

ישנם ארבעה סוגים של אבנים בכליות:

  1. אבני סידן. אלה הסוג הנפוץ ביותר של אבנים בכליות. תזונות מסוימות או מצבים מטבוליים או תרופות עשויות לגרום לעלייה בסידן בשתן.
  2. אבני סטרוביטים. אבנים מסוג זה נוצרות בתגובה לזיהום, כמו זיהום בשלפוחית ​​השתן. אף על פי שהן נדירות, אבנים אלה יכולות להיות שכיחות יותר בקרב אנשים הנוטים לחלות בדלקות בדרכי השתן.
  3. אבני חומצה אורית. אלה קורות אצל אנשים ששותים מעט מדי נוזלים או שאוכלים תזונה עשירה בחלבון. מצבים מסוימים עלולים להוביל גם לאבנים בחומצת השתן, כגון סוכרת מסוג 2.
  4. אבני ציסטין. מצב תורשתי שגורם לכליות לייצר יותר מדי חומצות אמינו מסוימות.

האם אבנים בכליות גורמות לבריחת שתן?

אבנים בכליות יכולות לפעמים להפריע למתן שתן, מכיוון שהן עוברות במורד הצינורות המובילים מהכליות לשלפוחית ​​השתן. זה יכול ליצור חסימות, מה שעלול להקשות על העברת שתן. אבנים בכליות עשויות גם לגרום לנו להרגיש שאנחנו צריכים להשתין לעתים קרובות יותר. אנחנו עלולים להרגיש צורך דחוף להשתמש בשירותים. לפעמים זה יכול להוביל לדליפות אם איננו מצליחים להגיע לשירותים בזמן (ניתן להיעזר בחיתולים למבוגרים על מנת לספוג את התאונות).

מהם הסימפטומים של אבנים בכליות?

הסימפטומים של אבני כליה עשויים להשתנות בהתאם למיקום האבנים וגודלן. חלק מהאבנים קטנות כל כך שהן עלולות לא להיות מורגשות כלל (למרות שלפעמים אפילו אבנים קטנות עלולות לגרום לכאב רב). לחלופין, הסימפטומים עשויים להשתנות כאשר האבן עוברת מהכליה לשלפוחית ​​השתן. בדרך כלל תסמינים של אבנים בכליות עשויים לכלול:

כאבים בגב או בצדדים, במפשעה או בבטן התחתונה.

כאב בעת מתן שתן.

שתן בגוון אדום, ורוד או חום. זה קורה כשדם נכנס לשתן.

שתן מעונן או מריח רע.

השתנה לעיתים קרובות, או צורך עז לרוקן את שלפוחית ​​השתן.

תחושת צריבה בעת מתן שתן.

בחילה והקאה.

הטלת כמויות קטנות של שתן.