מה צריך לדעת לפני תהליך הרמת סינוס?

לא מעט אנשים, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, נדרשים לעבור פרוצדורה רפואית של הרמת סינוסים, בעת טיפולי שיניים מורכבים, כמו למשל במקרים בהם יש צורך לבצע השתלת שיניים. מדובר על פרוצדורה לא מורכבת, אך חשוב לדעת בפני מה עומדים וכן, רצוי מאוד לדעת איך להתכונן לתהליך כזה.

לפני שנסביר איך מתכוננים לטיפול הרמת סינוס, נסביר בקצרה מה זה בדיוק ומדוע צריך לבצע את התהליך, בפרט בטיפולי שיניים כמו למשל במקרים השתלות.

בעיקרון, סינוסים הם חללים שמצויים בפנים שלנו, בתוך העצמות. שניים מהם נמצאים מעל החלק העליון של הלסת, שם הם מתחברים אל חלל האף דרך פתחים צרים. לכן, הרבה פעמים כשאנחנו נרגיש לא טוב, מקוררים, תהיה לכך השפעה על הסינוסים, ויהיה קשר ישיר בין החלקים השונים בפנים.

ניתוח הרמת סינוס נועד, כאמור, בתהליך השתלת שיניים או השתלת עצם בלסת (מקרים שכיחים בעת תאונה, חבלה, פציעה או במקרים אחרים בהם מאבדים שיניים מסיבה כזו או אחרת). ההשתלה מיועדת בשביל למנוע צורך להשתמש בשיניים תותבות או בשביל למנוע מצב של חוסר שיניים אשר עלול להוביל לפגיעה בתפקוד הלסת, כולל לזיהום בפה. החלק של הרמת סינוס הוא חיוני בשביל לבצע את ההשתלה בצורה אפקטיבית.

מאחר והרבה פעמים אין מספיק מקום עבור העצם אותה צריך להשתיל, על מנת שיהיה ניתן להשתיל עליה את השיניים, אז צריך להרים את הסינוס, ואז אפשר יהיה להניח את העצם, החלק אותו מבקשים להוסיף, ובצורה כזו, יהיה אפשר לבצע את תהליך ההשתלה בצורה נכונה.

כיצד יש להתכונן לניתוח הרמת סינוס?

לפני שהפרוצדורה תתבצע, הרופא ידאג לספק את כל המידע הרלוונטי, בין אם זה על הצורה בה הוא יבחר לבצע את הטיפול, לרשותו יעמדו בעיקרון שתי אופציות והוא יחליט מה נכון לעשות על פי מצב הלסת של המטופל, וכן הוא יספק מידע אודות תהליך ההכנה וכן כיצד המטופל צריך להתנהל אחרי הפרוצדורה.

הניתוח עצמו נמשך חצי שעה, הוא מבוצע בעזרת ציוד רפואי מתקדם שמאפשר להגיע אל החלק האחורי של הלסת בצורה נוחה ופשוטה, שם בדרך כלל תתבצע הפרוצדורה. לפני הניתוח, במסגרת תהליך ההכנה לקראתו, ידרוש הרופא מהמטופל לבצע שורה של בדיקות וצילומים, כגון, צילומי CT, צילומים פנורמיים, כמו כן, יש לפנות אל שיננית במטרה לנקות את האבנית מהפה, וכן יש לספק לרופא היסטוריה רפואית של המטופל.

חשוב להדגיש, לפני הניתוח לא צריך להיות בצום, אך כן חשוב לא לאכול ארוחה כבדה, וכן, יש לקחת בחשבון, שבמשך מספר ימים אחרי הניתוח עדיין ייתכן שנרגיש תחושות לא נעימות, כולל תחושות כאב ודימומים מהחניכיים. לכן מומלץ לא לבצע פעולות מאומצות, וכן להשתמש באמצעים שיוכלו לשכך את הכאב ולהקל עליו.