למה וכיצד לסחור בשוק ההון?

בשנים האחרות חל גידול משמעותי במשקיעים בשוק ההון, ככל הנראה ניתן לתלות גידול זה בשיפור הנגישות הטכנולוגית, בשפע המידע הקיים ברשת, בסך הכניסה הנמוך ובתקופת הקורונה שזימנה למשקיעים זמן רב להתמקד ולהתמקצע בהשקעות בשוקי ההון.

מהו בעצם שוק ההון? מדובר במרחב המפגיש בין קונים למוכרים בכל הקשור למוצרים פיננסיים המייצגים או מבטאים הון מסוים. בין המוצרים הנסחרים בשוק ההון ניתן למנות מניות, אגרות חוב, קרנות סל, אופציות ומוצרים רבים אחרים. באמצעות קנייה ומכירה של מוצרים אלה בשוק ההון ניתן בהתאמה להגדיל את ההון המושקע שכן מחיר המוצר נקבע לפי נקודת המפגש שבין ההיצע לביקוש. במלים אחרות כאשר יש ביקוש למוצר מסוים אזי מחירו יעלה בהתאם.

בהתאם לזאת משקיעים המבקשים להגדיל את הונם תרים אחר מוצרים אשר הם מעריכים כי ערכם הריאלי יעלה ובהתאמה יעלה גם הביקוש. לדוגמה, חברת שילוח שנהנית מהגברת הפעילות שלה בשל תקופת הקורונה, והיא נסחרת בשוק ההון, עשויה להוות השקעה ראויה. הסיבה לכך נעוצה שעם פרסום תוצאותיה הכספיות הטובות ושיפור מצבה הפיננסי, אזי הביקוש למניות החברה בשוק ההון יגדל ומחירה יעלה בהתאם. עליית מחיר המניה תשקף תשואה חיובית למשקיעים שקנו את מניות החברה בשוק ההון בתקופה זו.

למה דווקא שוק ההון?

שוק ההון מהווה אם כן אפשרות להשקעה במוצרים פיננסיים שבשאיפה ישיאו תשואה חיובית על ההון של המשקיעים בהם. אולם היתרון המשמעותי של שוק ההון על פני אפיקי השקעה אחרים כגון נדל"ן או הלוואות חוב, הוא הנזילות והגמישות בהשקעה. כיום ניתן לסחור בשוק ההון בסכומים התחלתיים נמוכים במיוחד (החל משקלים בודדים) לצד יכולת לממש את ההשקעה בטווח הזמן המיידי. בניגוד למרחבי השקעה אחרים כדוגמת נדל"ן שם תהליך עסקת מכר עלולה לארוך זמן רב ותלויה בצד הן בצד הקונה הן בצד המוכר, בשוק ההון מחזורי המסחר עצומים. כלומר הביקוש וההיצע הגבוהים מאפשרים לקנות ולמכור החזקות בשוק ההון באופן מיידי. לשם המחשה מחזור המסחר היומי בבורסה שבת"א עומד על כ-1.9 מיליארד ש"ח במניות בלבד.

יתרון אחר ומרכזי של המסחר בשוק ההון הוא יכולת פיזור ההשקעות והסיכונים. בשוקי ההון עשרות אלפי מוצרים פיננסיים המציעים חשיפה מגוונת הן ברמה הסקטוריאלית והן ברמה הגיאוגרפית. בהתאם לכך ניתן לפזר גם הסיכונים בצורה קלה ופשוטה. לשם המחשה בשוק ההון ניתן לרכוש קרן סל המפוזרת על פני מספר רב של סקטורים מתעשייה דרך סחורות ועד טכנולוגיה, כמו גם בפיזור גיאוגרפי רחב של חברות מצפון אמריקה דרך אירופה ועד המזרח הרחוק.

סיבה נוספת לסחור ולהשקיע דווקא בשוק ההון טמונה בהיותו נגיש ועדכני. כיום ניתן לסחור מכל מקום ובכל זמן (בהתאם לשעות המסחר) באמצעות האינטרנט, הן מהטלפון הסלולרי והן מהמחשב. כמו כן ניתן להתחבר בקלות למקורות מידע רבים מכל העולם ומישראל על מנת לקבל עדכונים בזמן אמת כגון חדשות פיננסיות, המלצות, ניתוחים כלכליים, אסטרטגיות השקעה שונות ועוד.

וכיצד לסחור בשוק ההון?

על מנת לסחור בשוק ההון נדרש להיות חבר בורסה, על כן כל משקיע בשוק ההון נדרש לבצע את המסחר דרך חבר בורסה מוכר. בישראל מספר חברי בורסה כדוגמת בתי ההשקעות המוכרים  ובנקים. תחילה נדרש לפתוח חשבון מסחר באם מדובר בבית השקעות, או לפתוח תיק ניירות ערך דרך חשבון הבנק של המשקיע. בתי ההשקעות מספקים מערכות מסחר מתקדמות ואילו דרך הבנקים ניתן לסחור באמצעות אתר הבנק.

עם פתיחת חשבון מסחר או תיק ניירות ערך, על מנת לסחור בשוק ההון נדרש ללמוד מושגים בסיסיים במסחר כגון: פקודות קנייה ומכירה, שערי המסחר, שלבי המסחר ועוד. יודגש כי מדובר בתהליך למידה בסיסי ביותר ההכרחי כדי לבצע פעולות מסחר ראשוניות. על פעולות המסחר השונות יגבו עמלות שונות, אולם לרוב מדובר בעמלות נמוכות ביחס למיסי קנייה ומכירה בנדל"ן או בדמי טיפול באפיקי השקעה אחרים.

סיכום

השקעה בשוק ההון היא נזילה, גמישה ונגישה. מאפיינים אלה ממצבים את המסחר בשוקי ההון כאטרקטיבי במיוחד למשקיע. הוא מאפשר חשיפה רחבה ומפוזרת בעמלות נמוכות וברף השקעה נמוך. להבדיל מהשקעות באפיקים אחרים, מציע שוק ההון השקעה תחת רגולציה ובקרה הדוקה ומחמירה לצד פשטות ושקיפות בהשקעה ובמוצרי הפיננסיים השונים.