איזו אנרגיה מתחדשת יש לנו כיום בשימוש בחיי היום יום

איזו אנרגיה מתחדשת יש לנו כיום בשימוש בחיי היום יום?

אנרגיה מתחדשת הפכה לאחד התהליכים החשובים בתחום האיכות הסביבה להפחתת השימוש במזהמים ולשימוש חוזר במשאב קיים. מקורה של האנרגיה המתחדשת הוא בתהליכים טבעיים שאינם מתכלים בתהליך ידידותי לסביבה השונה מהפקת אנרגיה מדלק מאובן המגביר את ההתחממות הגלובלית וגורם לנזקים אקולוגיים כבדים.
בין תהליכי האנרגיה המתחדשת הנפוצים ניתן להזכיר כמו אנרגית מים ואנרגית רוח וכמובן אנרגיה סולארית. שימוש באנרגיה מתחדשת חוסך שימוש במשאבים מתכלים שעשויים לזהם. השימוש באנרגיה מתחדשת חוסך גם בעלות לעומת אנרגיה ממשאבים מוגבלים כל עוד מדובר בהפקתה באמצעות טכנולוגיה יעילה.
בשנים האחרונות מושקעים משאבים רבים במחקרים ופיתוחים לקידום אנרגיה מתחדשת שתורמת לסביבה ומהווה אופציה לצמצום גזי חממה וכך ליהנות מאנרגיה בלתי מזהמת.

מחימום הבית ועד חימום הבריכה

השמש היא משאב אינסופי ולכן גם מככבת בתחום של אנרגיה מתחדשת. אנרגיה סולארית מקורה באנרגיה ישירה מהשמש והיא משמשת אותנו בחיי היום יום ובעיקר בסביבת המגורים. כך למשל, דוד שמש הוא מתקן חימום מים שמבוסס על ניצול של אנרגיה סולארית ובאמצעותו ניתן לחסוך משמעותית בצריכת החשמל. חימום תת רצפתי אף הוא הפך לדרך חימום מועדפת כאשר החימום של הרצפה מתבצע באמצעות משאבת חום המחממת את המים בתהליך פיזיקלי אמין שחוסך דלקים מזהמים במינימום תחזוקה. חימום תת רצפתי מאפשר פיזור אחיד של החום, ללא קרינה אלקטרומגנטית או סכנת כוויה ועל אף שהמערכת יקרה להתקנה, הרי שהיא חוסכת עלויות חימום לאורך זמן וכמובן נחשבת לפתרון אקולוגי.
נהוג לחמם מים באמצעות אנרגיה סולארית גם בבריכות שחייה ציבוריות או פרטיות וכך ליהנות ממים חמים כל ימות השנה בלי קשר לתנאי מזג האוויר. משאבת החום ממירה את קרני השמש לאנרגיה ללא מעורבות אנושית ובמדינה שמשית כמו מדינת ישראל מדובר בפתרון אופטימאלי לחימום בריכות, ג'קוזי ומאגרי מים. המערכת פועלת ולא דורשת מעורבות או תחזוקה וההתקנה היא של משאבת חימום וקולטי שמש על פי גודל הבריכה וסוג הבריכה.

אנרגיה מהגג

הן המגזר הציבורי המסחרי והן המגזר הפרטי החלו לאמץ יותר פתרונות בדמות גגות סולאריים להפחתת צריכת החשמל וחשבון החשמל. החיסכון תלוי בגורמים שונים כמו למשל, גודל הגג, גובהו, כיוון המבנה ורבים מתקינים גגות סולאריים אפילו בתור הכנסה פאסיבית. הפאנלים הסולריים על הגג הם גם סוג של אלטרנטיבה לשימוש בשדות סולאריים בשל השטח המצומצם יחסית של מדינת ישראל.

 

חידוש האנרגיה מתחיל בבית

היופי הוא באנרגיה מתחדשת הוא שכל אחד מאתנו יכול לקחת חלק בשימוש באנרגיה מתחדשת באמצעים פשוטים ולשפר כך גם איכות החיים, לצמצם הוצאות ולהפוך לחלק מהמגמה הכלל עולמית של שימוש באנרגיה מתחדשת למשל, על ידי חימום תת רצפתי. חימום זה מומלץ לשלב כבר בשלב הבנייה או בעת שיפוץ כי הוא דורש הרמה של הרצפה לצורך הטמעתו, אך התועלת משתלמת לטווח הארוך הן מההיבט הפיננסי והן מההיבט של שדרוג איכות החיים. אפשר כיום עם מערכות בית חכם לשלוט גם במערכת חימום תת רצפתי דרך אפליקציה ובלי קשר, המערכת מאפשרת לווסת את הטמפרטורה בהעדפה אישית ולהפעיל אותה, למשל, רק בחללים שדורשים חימום.
חימום ג'קוזי ובריכה המתבצעים על ידי שימוש באנרגיה סולארית אף הם חוסכים בעלויות ומספקים מים חמימים ונעימים לכל אורך ימות השנה. השמש מהווה מקור בלתי מוגבל של אנרגיה לסביבת המגורים ועובדת לטובת כל מי שמשתמש בה נכון ומכניס אותה לביתו לאחר ייעוץ מהמומחים בחברות המספקות מוצרים המבוססים על אנרגיה מתחדשת.