מהו היהלום הטוב ביותר בחיתוך אמרלד?

כפי שציינו קודם, לקביעת חיתוך היהלומים הטוב ביותר עלינו לקחת בחשבון את ארבעת הקריטריונים שמציג  ה-GIA להערכת היהלומים: דרגת חיתוך, משקל קראט, ניקיון וצבע. אין יוצא מן הכלל לגבי יהלומים בחיתוך אמרלד. המשמעות היא שיש לקחת בחשבון את הקריטריונים להערכת איכות החיתוך.

 

למרות שה-GIA, למרבה הצער, לא חותמים על איכות חיתוכי היהלום המהודרים, כמו חיתוך האמרלד, התכשיטנים הגדירו סטנדרט כללי ליהלום בחיתוך זה, שמעניק לו את הניצוץ הרב ביותר.

כפי שאתם בוודאי יודעים, יהלום טבעי הוא פיסת אבן קשה ומחוספסת שאותה חותכים יהלומים. חותכי היהלומים יכולים לחתוך אבן זו בצורה סימטרית על ידי שימוש בנוסחאות מתמטיות וכלים מיוחדים כדי להחזיר אור ולהראות את הברק יוצא הדופן שלה.

כן, האור הנפלט על ידי יהלומים נובע מחיתוך אמנותי של מומחים שהופכים את היהלומים לסימטריים לחלוטין ובפרופורציות מתמטיות.

 

משקל הקראט של חיתוך אמרלד

ברור שככל שמשקל הקראט של יהלום בחיתוך אמרלד גבוה יותר, הוא יהיה טוב ויקר יותר. עם זאת, משקל קראט הוא רק אחד הפרמטרים הקובעים את איכות היהלום.

למרבה המזל, יהלומים בחיתוך אמרלד נותנים אשליה של יהלומים גדולים יותר ממשקלם הקראטי בפועל בגלל צורתם המוארכת. במקרה זה, על ידי בחירת טבעת אירוסין בחיתוך אמרלד, אינכם צריכים לשלם הרבה כדי לקנות משקל קראט גבוה.

ניקיון של יהלום בחיתוך אמרלד

רמת הניקיון של יהלום משקפת את כמות התכלילים בו. ה-GIA הציע את דירוג הניקיון באופן הבא:

IF: ללא רבב פנימי

VVS1: תכלילים קטנים מאוד מאוד 1

VVS2: תכלילים קטנים מאוד מאוד 2

VS1: תכלילים קטנים מאוד 1

VS2: תכלילים קטנים מאוד 2

SI1: תכלילים קטנים 1

SI2: תכלילים קטנים 2

I1: תכלילים 1

I2: תכלילים 2

 

יהלום בחיתוך אמרלד, עם חיתוכי המדרגות המסותתים שלו, אינו נקי כמו חיתוכי יהלום אחרים. מצד אחד הכתר והביתן של היהלום בחיתוך אמרלד רדודים יחסית.

מצד שני, ליהלומי אמרלד יש פן גדול ורחב, כך שגם הפגמים הקטנים ביותר באבן יכולים להיות ברורים למראה. תכונה זו עשויה להשפיע על הניקיון של יהלום אמרלד. לכן, החיתוך הזה מיוצר בדרך כלל עבור יהלומים איכותיים מאוד או אבני חן צבעוניות.

בהתבסס על תכונות אלה, אנו ממליצים על בהירות VS2 לחיתוך האמרלד. חיתוכי סטפ אינם מבריקים, ולכן בדרך כלל לא מומלץ לרכוש יהלום בדירוגים SI2 ו-SI1 בחיתוך אמרלד, אלא אם כן תכשיטן מכובד מבטיח את הניקיון שלו.

צבע חיתוך האמרלד

מכיוון שהפן הגדול וחיתוכי המדרגות של יהלומי אמרלד שומרים על יותר צבע מאשר חיתוכי יהלום אחרים, הצבע הטבעי של האבן יכול להיראות בעין בלתי מזוינת בחיתוך זה. במילים אחרות, גם אם תבחרו ביהלומים עם דירוג צבע גבוה, עדיין תוכלו לראות עליהם שמץ של צבע צהוב טבעי. מסיבה זו, אם ברצונכם לקנות טבעת אירוסין בחיתוך אמרלד, אנו בדרך כלל ממליצים לא לשלם יותר מדי עבור דירוג צבע גבוה יותר. למעשה, בעין בלתי מזוינת, אין הבדל גדול בין הצבע בדרגה G ו-I.