מסלקה פנסיונית

מסלקה פנסיונית – מה זה וכיצד היא יכולה לעזור לנו?

אחת המטרות שלנו בחיים, היא לדאוג שיהיה לנו ולבני משפחתנו ביטחון כלכלי לאורך שנים ארוכות. אנחנו חוסכים כסף בתוכניות שונות, בין אם מדובר בתוכניות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחים ועוד. הכל במטרה שיום אחד, אם וכאשר נצטרך, נוכל לממש את התוכניות ולהשתמש בכסף שחסכנו בעזרתן.

הבעיה היא, לרוב אנחנו לא יודעים כמה כסף חסכנו, איפה הוא נמצא, כיצד אנחנו יכולים להוציא אותו ולהשתמש בו. במילים אחרות, אנחנו יוצרים לעצמנו ביטחון כלכלי אך אין לנו את המידע הנדרש בשביל לדעת איך להשתמש בו באופן מעשי.

לשם כך בדיוק נוצרה מסלקה פנסיונית. מדובר מערכת מיוחדת שהקים משרד האוצר והיא כוללת את חברות הביטוח וקרנות הפנסיה השונות אשר פעילות בישראל, ודרכה יכול כל מבוטח וחוסך, לקבל תמונה מלאה של מצבו הכלכלי, על פי פוליסות הביטוח שעומדות לרשותו ותוכניות הפנסיה שהוא פתח במשך הנשים.

כיצד אנחנו יכולים להשתמש במסלקה?

הרעיון של מסלקה פנסיונית הוא מאוד פשוט וקל מאוד להוציא אותה לפועל. זו מערכת שמשרד האוצר פתח ביחד עם החברות השונות, היא שייכת למשרד עצמו, וכל אחד יכול להיכנס אליה (בעצמו או במתן ייפוי כוח לגורמים אחרים מטעמו), ולקבל את כל המידע באופן זמין, נגיש ופשוט, אודות כל התוכניות שעומדות לרשותו.

נניח יש לנו תוכניות פנסיה פעילות ולא פעילות, קופות גמל וקרנות השתלמות ששכחנו מקיומן, אנחנו נקבל תמונה מלאה של כל מה שנמצא ברשותנו ואנחנו יכולים להשתמש בו.

דרך שימוש במערכת מסלקה פנסיונית, נוכל לקבל דוח מלא על המצב שלנו. חשוב לציין, מדובר בדוח חסוי, רק מי שמגיש בקשה יכול לקבל אותו באופן פרטי. הדוח מציג תמונת מצב מלאה, אודות קיומן של תוכניות, כמה כסף נמצא בכל אחת מהן, כמה אנחנו משלמים עבור אחת מהן (דמי ניהול) ומה האפשרויות שעומדות לרשותנו על מנת לפתוח אותן.

פרטים שחשובים לדעת על מסלקה פנסיונית

הפרט החשוב ביותר הוא שמדובר באתר חסוי ומאובטח, כך שאין מה לחשוש שמא המידע יודלף ויועבר לגורמים לא מורשים. המידע באתר נמחק כל מספר ימים והמערכת איננה שומרת מידע ישן. בכל פעם מחדש, מתבצע רענון של המידע. רק מגיש הבקשה או גורמים מטעמו יכולים לקבל את דוח מידע. חשוב לומר, שניתן לקבל אותו רק אחרי שמבצעים זיהוי מלא של פרטים אישיים.

עוד נקודה שחשוב לציין, קבלת דוח מלא מחייב עלות מסוימת שמשתנה מעת לעת. מדובר בתשלום חד פעמי. כמו כן להדגיש, הדוח כולל אך ורק נתונים ולא פרשנות או ניתוח של המידע. זאת אפשר לעשות בעזרת אנשי מקצוע חיצוניים או כל אחד לעצמו.

נקודה אחרונה, בשביל לקבל מידע על תוכניות פנסייה יש לחכות לשנה השנייה של החברות בקרן פנסיה, שכן בשנה הראשונה עדיין אי אפשר לקבל נתונים אודות הכסף שהצטבר.