דיור בר השגה לכולם: האמנם?

כולנו שמענו את זה בעבר: מחיר הדירות בישראל לעולם לא יורד, אלא להפך. באחרונה, משה כחלון ויואב גלנט מ"כולנו" העמידו את כל המוניטין הפוליטי שלהם על דיור בר השגה לכולם. הפתרון שלהם: מחיר למשתכן, תוכנית שבה מכרזי הממשלה מציעים קרקע בהנחה משמעותית לקבלנים שמוכנים להבטיח בסופו של דבר דירה במחיר זול יותר לרוכשים הזכאים לכך.

 

בעיקרון, כל ישראלי נשוי או רווק מעל גיל 35 שאינו בעל דירה בשש השנים האחרונות זכאי להשתתף בתוכנית. תנאי מימון מיוחדים זמינים עבור הרוכשים, גם כאשר ניתן לממן עד 90% מהנכס, כל עוד הם מכניסים לפחות 100,000 שקלים מההון האישי שלהם. בנוסף, ישנם גם מענקים של 60,000-40,000 שקלים שמטרתם לסייע לקונים. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משכנתאות בכדי לברר האם אתם זכאים.

 

עם זאת, יש בעיה אחת גדולה עם התוכנית הזו – ישנן רק מספר דירות למכירה בכל הערים הגדולות. מספר הדירות הקיימות כיום בתל אביב, נתניה, אשדוד והרצליה הוא "0" מהדהד. בירושלים, קרוב ל-500 דירות קיימות, כאשר 100% מהן ממוקמות בשכונת רמת שלמה.

 

מי שמוכן לעבור לחריש או לראש העין יהנה משפע של פרויקטים לבחירה. בעפולה ישנן 1,700 דירות ריקות. עם זאת, דירות בערים בעלות ביקוש גבוה הן אפילו לא אופציה בסרגל החיפוש באתר.

 

אם הכוונה של התוכנית היא לאפשר לאלה שמוכנים לעבור לפריפריה להנות מדיור בר השגה, היא תהיה הצלחה מסחררת. אבל, כאן עולות שתי שאלות חשובות: האם המחירים עדיין נמוכים בחריש או בראש העין? האם ישראלים המתגוררים בתל אביב יעברו לעפולה כדי לקבל הנחה של 200 אלף שקל על רכישת דירה?

 

נראה כי ל"כולנו" בפרט ולממשלה בכלל יש עדיין הרבה עבודה לעשות כדי לשחרר את הקרקע באזורים של ביקוש גבוה, או שהתוכנית הזו תהיה רק זיכרון של ניסיון נאה ותו לא.