אפל מגיבה להאשמות של ספוטיפיי בנוגע לאנטי-תחרותיות שלה באיחוד האירופי

ענקית הטכנולוגיה הממוקמת בקופרטינו מסרה בתגובה לתביעה של ספוטיפיי כי נתוני שירות הסטרימינג אינם מעודכנים, והפריכו את תביעת המס בסך 30% על כל ההורדות

 

אפל הגישה תגובה באיחוד האירופי לתביעה של ספוטיפיי, שהאשימה את הראשונה בגביית תשלומים מיותרים ממפתחים שמוכרים את המוצרים שלהם ב-App Store ומשתמשים במערכת התשלום של אפל כדי לשלם עבור מנויים. התביעה מחתה נגד מה שמכונה "מס אפל" – 30% הפחתה שאפל לוקחת מהכנסות של מפתחי אפליקציות המשווקים את המוצרים שלהם ב-App Store.

 

לדברי ספוטיפיי, עקב כך היא נאלצת לגבות פרמיה של שלושה דולרים ממשתמשים על מחיר מנוי סטנדרטי של 9.99 דולר (בארה"ב), ובכך להעלות את עלות המנוי החודשי ל-12.99 דולר. החברה טענה כי אחד המתחרים העיקריים שלה, Apple Music, אינו עומד בפני מחסום זהה שכן הוא פותח על ידי אפל עצמה, ולכן, מקבל יתרון בלתי הוגן בתחרות של יישומי סטרימינג לפי דרישה על ידי הוזלת המחירים של ספוטיפיי. החברה גם טענה כי כמעט בלתי אפשרי עבורה לספוג 30% נוספים בעלויות שלה, מפני שזה היה נתח משמעותי מהרווח התפעולי שלה.

 

אפל דחתה את הטענה הזו בכך שציינה כי היא גובה 15% הנחה על מנויים של 680,000 משתמשים שנרשמו לספוטיפיי באמצעות ה-App Store, ולא 30%. החברה טענה כי למרות שהיא גבתה 30% מההכנסות בתחילה, זה נעשה רק עבור השנה הראשונה של המנוי, ועל משתמשים שנרשמו לשירות בין 2014-16 בלבד. לאחר השנה הראשונה, אפל גבתה 15% בחידושים שנתיים, וכל משתמש שנרשם לספוטיפיי אחרי שנת 2016 לא יכול היה לחדש את המנוי מחנות האפליקציות, ולכן עניין זה מוציא את האפשרות של כל מרווח כזה מהמשוואה.

 

בנוסף, אפל דחתה טענות שהעלתה ספוטיפיי כי משתמשים שנרשמים מחוץ ל-App Store לא מקבלים דוא"ל מהחברה או אפילו לא מצליחים לעדכן את היישום. אפל כבר עמדה מול טענות לגבי זה שה-App Store הוא מונופול, ולכן השוק שלאפל יש שליטה מלאה עליו מוטה. אין הדבר נכון גם לגבי המערכת האקולוגית של אנדרואיד, המאפשרת טעינה של אפליקציות ממקורות שאינם חנות Google Play.

 

האיחוד האירופי עדיין לא הוציא את פסק הדין בנושא זה, אך בהתחשב בכך שספוטיפיי אינה החברה היחידה שמאשימה את אפל בנהלים אנטי-תחרותיים, התביעה עשויה להיות בהיקף נרחב מאוד ולהימשך זמן רב.